Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.03.2018 22:56 - Домат-дърво или домат- градина направи дай видео
Автор: zaw12929 Категория: Политика   
Прочетен: 2961 Коментари: 2 Гласове:
15

Последна промяна: 21.03.2018 16:05

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Домат-дърво или доматено-дърво гр. София, 7-ми 11-ти километър Публикувана/обновена на 03 март в 22:04 ч. Този хибриден сорт домат (LYCOPERSICON LYCOPERSICUM), наречен "Италиански гигант ДОМАТ - дърво ", се развива енергично, а растението се характеризира с много висок и силен растеж (може да достигне 2 / 3 метра в зависимост от изградената констуркция), с много продуктивна, изобилна и непрекъсната реколта. Произвежда вкусни, ароматни домати – (месести, сочни, с малко семена), които могат да достигнат различно тегло (някои и над 900 грама). За този вид домат са нужни малко усилия, но за разлика от останалите сортове са нужни по-специфични грижи до укрепване, развитие на здрава, коренова и стеблена форма. Ще расте по-добре, ако има достатъчно място, слънчево изложение, редовно поливане - особено в летните месеци, през ден, при изстинала почва, само в корените. Растението дава изключителни резултати с отглеждане чрез хидропонна система. Стабилни подпори на клоните (или решетки, друга конструкции) особено в околностите на плодовете, които при съзряване стават много тежки, са задължителни.
Засяване и Отглеждане:
Посейте през пролетта (най-подходящи са месеците март и април, а за ранен добив в Италия засяването е в края на зимата) като можете да използвате кофички от кисело мляко, маргарин, предварително пробити отдолу, за да не се задържа водата. На дъното можете да сложите камъчета, а пръстта закупете от специализиран магазин или вземете, такава подходяща от градината ви с органичен тор. Семената не се засяват на дълбоко – отгоре трябва да има тънък, рохкав слой пръст с малко пясък. Покрийте саксиите с найлонова т.е с подходяща прозрачна и плътна обвивка, за да не изсъхне почвата (трябва да е леко влажна, но не и мокра, за да не се получи загниване). Поставете съдовете със семената на топло място, като например в горната част на хладилника или на нагреваема подложка. Кълняемостта отнема около 6-10 дни при оптимална температура 18/21 ° С, като светлината трябва да бъде променлива през различните части на деня. Семената не поникват, ако почвата не е затоплена до 18 – 20 градуса. Пикирането, разреждането на младите растения може да направите в по-голям съд или в полиетиленов плик, така че да седят малко по-дълбоко в почвата, отколкото в стартовите съдове. Когато пораснат и образуват 6/7 листа се премахват три от тях, изчаква се няколко часа да завехнат раните и се затрупва с пръст малко над най-горния отрязан лист и така докато порасне домата над съда (хубаво е плика да е по-дълбок и да не е твърде широк, за да е по-удобен, хем по-малко субстрат, хем по-лесен за пренасяне). За по-голямо удобство можете да сложите плика в отрязано 10л. шише. Фиксирайте почвата внимателно около разсадите и внимателно овлажнявайте почвата. Поддържайте почвата влажна и поставете растенията на светъл, слънчев прозорец. Оставете ги да растат в затворено пространство между 5/6 седмици т.е на закрито, докато достигнат височина 18-20 см.
image

Трансплантация на открито:
Разсадът може да се изнесе на открито след първите слани и при температури не по-ниски от 10 градуса. Няколко дни преди разсаждането в градината/оранжерията е препоръчително да се сложи, навън на сянка в продължение на няколко часа на ден, докато постепенно привикне към външни и специфични условия. Изберете терен на топло и слънчево място, ако сте решили да гледате вашето доматено дърво на открито. Пресадете на мястото, което сте си избрали, като съблюдавате да има най-малко 1 м / 2 м. между разсадите (можете предварително да сложите малко тор от калифорнийски червей). Препоръчително е да си направите конструкция (примерно от пелети) или да имате достатъчно голям съд – поне метър на метър т.е с растежа на домата да имате възможността да досипвате редовно пръст и тор, за да се получи здрава коренова система и укрепване на стъблото. Продължавате с досегашното упражнение, расте, режете листа и затрупвате с компост, пръст, прегоряла тор докато не стигне височина около 80 см. Това е в случай, че желаеете през зимата да приберете растението на закрито. В случай, че нямате такава възможност можете да обградите, на достатъчно за развитието на дръвчето разстояние, с колове и обиколите плътно с найлон, за да досипвате, а с падането на температурите да зазимите като изрежете клоните и стъблото, и увиете с подходящ материал стеблото добре - както при лозата.
(Цялата тази операция, стъпка по стъпка, я има на нашия сайт или в youtube: Помидорное дерево 2013)
Доматеното дърво се развива най-добре при температура 25 – 30 градуса. При температура под 15 градуса растенията не могат да цъфтят, спадне ли под 10, растежът им се прекъсва. На добива и качеството се отразяват отрицателно и температури над 30 градуса, особено ако са придружени от засушаване.
Ако искате да отглеждате доматите в парниково място, отопляемо през зимата, оранжерии изхвърлете почвата на избраното от вас място в разсадника и подгответе нова за засаждането (за опазване от всички болести и вредители от старата почва), предвидете пространство и пряка слънчева светлина. Доматеното дърво се нужде редовно от вода, много слънце и подхранване на почвата поне веднъж месечно. Не го засаждайте близо до други сортове домати, за да избегнете примеси от друт вид. Ако имате на разположение оборска, прегоряла тор или тор, специално за доматени насаждения, разтваряйте във вода и поливайте само в кореновата система. За оптимално развие е препоръчително растението да бъде добре подхранено с минерални соли. През лятото температурата в парника не трябва да се вдига над 25 C. За отглеждането на доматен разсад през декември и януари, а дори и на февруари, се прилага допълнително осветление на разсада и растенията в началния период на растеж. При отглеждане в оранжерия или остъкление е необходимо изкуствено опрашване поради липсата на пчели. Чудесни резултати дава препарата "Доматин". Пръскането с него осигурява по-обилен цъфтеж и отлично опрашване.
Растеж:
Когато растенията са достигнали височина 40-50 см, ще бъде необходимо да се добавят подпори, за които да връзвате растенията (бамбук или дървени подпори са добре). Не използвайте силиконови връзки и изкуствени материали, а най-добре от плат. Ако растението произвежда плодове, прекалено тежки, погрижете се за повече подпори между тях. През лятото ще трябва редовно да се отстраняват малки издънки, които растат в подмишницата на листата. Короната не се колтучи. Подгответе скеле като за асма и след около 8 седмици можете да берете първите си домати с несравним вкус, директно от вашето доматено дръвче. Подведете стъблото и най-вече филизите над асмата или съоръжението, което сте изградили. В края на сезона отстранявайте пожълтелите и поизсъхнали листа, за да ускорите зреенето на последните плодове.
Събирането на домати, се осъществява когато са зрели - от юли до края на септември. Последните домати, които не успяват да узреят на растението, може да откъснете, за да узреят вкъщи.
Болести и неприятели на доматите:
Най-често срещаните са гъбичните заболявания, но в общи линии сортът е устойчив и по-неподатлив на болести в сравнение с останалите домати. За да се предотврати гъбично заболяване е необходимо да се обърне специално внимание на количеството тор и вода, които се прилагат към растенията - да не се мокрят листата, особенно при високи температури. Не се препоръчва почвата да изсъхне прекалено и след това да се преполива, за да се опита да се оправи. Кореновата система трябва да е винаги влажна без почвата да е разкаляна – трябва да се дренира с пясък или перлит. Ние ще ви посъветваме да покривате растението през зимата, ако е отвън на открито, и да затрупвате кореновата система със слама, дървесни стърготини, за да го предпазите от замръзване. Потърсете в специализираните магазини покритие от полипропилен с UV защита, което помага за затопляне на почвата и предпазва растенията от измръзване. Процесът на растеж на доматеното дърво средно продължава 1-1.5 година.
Защо да поръчате допълнително?
Както можете да предположите наличността, с която разполагаме от тези семена «чудо» са ограничени. За това, ако искате да си осигурите количество домати с вкус като едно време и то директно от дървото или пък да желаеете да подарите тези изключителни семена на свой близък - за вилата, за градината на село, поръчайте веднага на телефон: 0899263738

с Садовец Плевенско Хидропонна оранжерия на Дарина Йотова








Гласувай:
15


Вълнообразно


1. zaw12929 - Това не е моят телефон- аз не прод...
20.03.2018 22:59
Това не е моят телефон- аз не продавам семена и надежда. Ако някой знае това истинско ли е- да потвърди. За да ядем сладки домашни домати.
цитирай
2. kvg55 - zaw12929,
21.03.2018 14:33
Щом има хлебни дървета, защо да няма и доматени?
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zaw12929
Категория: Политика
Прочетен: 14208101
Постинги: 5609
Коментари: 13044
Гласове: 68274
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031